GELGİT / Ebru Yılmaz Kale

Heykeltraş Ebru Yılmaz Kale'nin "GELGİT" sergisi 4 Nisan - 20 Mayıs 2018 tarihleri arasında Galeri G-art'ta.

Beyoğlu’nun anlamlı tarihi sokaklarından  Kumbaracı Yokuşu üzerinde yer alan Galeri G-art, zamanın durduğu yapılar arasında çok özel bir heykel sergisine  ev sahipliği yapıyor.  

Geometrik ve iç içe geçen formlar ile oluşturduğu konstrüktif yapılar ile tanıdığımız  sanatçı Ebru Yılmaz Kale, sonsuzluğa uzanan bir devinim imgesi ile izleyici karşına çıkar. Hareket bu heykellerin en temel öğesidir ve seyircinin zihninde hareket süreklilik kazanır, form sonsuzluğa uzanır. 

Bir süredir üzerinde çalıştığı Gelgit serisinde;  açıları  değişen birbirinin aynı ahşap birimler titreşerek bir araya gelirken, kaçınılmaz bir şekilde kendilerinden farklı ve yeni formlara dönüşüyorlar, daha güçlü ve büyük bir bütünün parçası haline geliyorlar. Zıt yönlere çekme ya da zıt yönlerden gelme hallerinin karşılaşmasından,  farklılıkların zenginleştirdiği yepyeni bir birlikteliğin uyumlu gücü açığa çıkıyor. Sivriliklerle kabullenişi, çırpınışla dinginliği, çarpışmayla dağılmayı harmanlayan  bütün; kendini oluşturan parçalardan çok ve daha anlamlı formuna bürünüyor.  

 

Bilinenden yola çıkarak bilinmeyeni arama yolculuğu olan “GELGİT” sergisi 4 Nisan-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu’ndaki Galeri G-art’ ta  görülebilir. 

Partnerlerimiz