ÖTEKİ TARAF

Çoğu zaman atık endüstriyel malzeme ile üretilen, neredeyse monokrom etkisi yaratan renk sakinliği ile, üç boyutlu kentsel planları - bazen de kesitleri- çağrıştıran işlerin ardından Gökte Tunç Galeri G-Art’da sergilenen eserlerinde yine mekansallık etkisini sürdürüyor.

Kurguları ve kullanılan malzeme sayesinde optik yanılsamalar doğuran, basit geometrik formların birbirleriyle kurduğu oyunlu ilişkisine izleyicinin bakışını da katan bu üç boyutlu nesneler, evrensel bilgiden kişisel hafızaya, geniş bir çağrışım yelpazesine açık duruyor.

Aynı dili kullanan farklı nesnelerin bir aradalığı, dünya dışında bir gezegende kurulmuş bir düzenin içinde- ya da kaosunda - bırakıyor izleyiciyi. Hatta, içlerinde vizör olduğu sanrısı yaratan, “saydam gözler” izleyicinin izlendiği duygusuna kapılmasına yol açabilecek tekinsiz bir mekanın sınırını çiziyorlar.

Basit olanla karmaşık olan arasında kurduğu görsel ve görsel ötesi derinlik sayesinde, algıyı yönlendirmek ve hatta yaratmak konusunda elde ettiği başarı ile bu sergi, tek tek estetik nesneler olmanın ötesinde, metafizik ve yüksek teknolojinin hakim olduğu iki evren arasında, bütünsel bir deney yaşatıyor.

Murat Tabanlıoğlu

Partnerlerimiz